Archiwum Parafialne

Ogłoszenia Parafialne 17 stycznia

Ogłoszenia Parafialne 17 stycznia

1. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa dokonującego pierwszego cudu w Kanie Galilejskiej, ukazuje nam Jezusa objawiającego swoją chwałę i moc. Uczniowie, którzy byli świadkami tego znaku, uwierzyli w Niego. A my? Czy jesteśmy gotowi uwierzyć Jezusowi, który swoją moc i chwałę objawia w swoim Kościele, zwłaszcza w sakramentach świętych? Podejmijmy refleksję nad tymi pytaniami w ciągu tego tygodnia.

2. W dzisiejszą niedzielę przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wiele rodzin, także z naszej parafialnej wspólnoty, cierpi z powodu emigracyjnej tułaczki swoich bliskich. A ci, którzy opuścili ojczysty kraj i rodzinny dom w poszukiwaniu lepszego życia, odczuwają tęsknotę za bliskimi. Bądźmy również pełni dobroci i życzliwości dla tych, którzy pośród nas się osiedlają, chciejmy towarzyszyć im naszą modlitwą i prośmy, by każdy z migrantów znajdował dobrych ludzi gotowych przyjść mu z pomocą.

3. Dzisiaj obchodzimy również Dzień Judaizmu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o narodzie izraelskim, z którym łączy nas postać Abrahama i innych patriarchów Starego Testamentu, a przede wszystkim księga Pisma Świętego.

4. Od jutra do 25 stycznia trwać będzie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. O jedność wśród swoich uczniów i wyznawców modlił się Pan Jezus przed swoją męką i śmiercią. Niech ta modlitwa nieustannie trwa, bo podziały wśród chrześcijan to rana, która boli i osłabia świadectwo naszej wiary. Zachęcamy do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy z naszymi braćmi i siostrami wyznającymi wiarę w Pana Jezusa w różnych miejscach i świątyniach naszej diecezji.

5. W czwartek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w piątek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć.

6. W minionym tygodniu zakończyliśmy wizytę duszpasterską zwaną „kolędą”, która pozwoliła nam przynajmniej w pewnym stopniu widzieć problemy i radości życia naszych parafian, a także dostrzec poziom życia religijnego i moralnego. Można powiedzieć, że dla niektórych rodzin kolęda była swoistego rodzaju świętem rodzinnym, co mocno podkreśla sensowność kolędowania. Cieszą nas wzorowe katolickie rodziny, których jest wiele i które aktywnie uczestniczą w życiu religijnym i zawsze czują się współodpowiedzialne za duchowy i materialny kształt parafii. Za życzliwe przyjęcie, szczery dialog, cenne uwagi, sugestie i propozycje, za odświętny strój domowników podczas kolędy, za odprowadzanie księdza do następnego domu, a także za złożone ofiary nam księżom, a także lektorom i ministrantom składamy wdzięczne „Bóg zapłać”.

7. Nauczycielom, dzieciom i młodzieży życzymy dobrego wypoczynku podczas ferii.

8. W sobotę (23.01.), o godz. 16.00 zapraszamy grupę modlitewną Św. O. Pio na comiesięczne nabożeństwo.

9. Młody, żonaty człowiek: Michał bardzo prosi o podarowanie szpiku kostnego. Oddawać można w najbliższe stacji krwiodawstwa.

10. Składamy wdzięczne Bóg zapłać za ofiary na parafialne cele inwestycyjne: Maria i Edward Koza – ul. Rolnicza; Krzysztof Kociołek, ul. Rolnicza; Teresa i Jan Ptaszek – Bałażówka; Wiktorowie – Walowa Góra; Zofia i Jan Chrobak – Walowa Góra; Irena i Józef Hojda – Załpa; Stanisław i Aniela Wątroba – ul. Starodworska; K.R. Łącki – Młynne; Joanna i Albert Golonka – ul. Wyspiańskiego; Agnieszka i Piotr Kordys – ul. Prusa; Anna i Ryszard Kulig – ul. Orzeszkowej i dwie ofiary anonimowe.

11. Także dziękujemy Róży p. Genowefy Wydra za ofiarę 150 zł na misje.

12. Im biedniejszy kraj, tym bardziej religijni mieszkańcy. Im kraj jest biedniejszy tym jego mieszkańcy są bardziej religijni – wynika z badań ośrodka Pew Research Center w Waszyngtonie. Zwraca on uwagę, że istnieje związek między produktem krajowym brutto a religijnością danego kraju. Jak wynika z opublikowanych danych najbardziej religijnymi są Etiopia i Senegal. W krajach tych odpowiednio dla 98 i 97 proc. religia odgrywa decydującą rolę w życiu ich mieszkańców. Jednocześnie kraje te z krajowym produktem brutto w wysokości 2,3 tys. euro na głowę mieszkańca należą do najbiedniejszych na świecie. Według badań nie ma znaczenia jaka religia jest dominująca w danym kraju. Np. w muzułmańskiej Indonezji wskaźnik religijności to 95 proc., w ubogich, głównie chrześcijańskich Filipinach – 87 proc, w większości hinduistycznych Indiach – 80 proc. a w religijnie mieszanej Nigerii to 88 proc. Najmniejszy wpływ na życie religia ma wśród mieszkańców: Japonii – 11 proc., Francji – 14 proc. i Australii – 18 proc. Należą one do najbogatszych na świecie. W Niemczech, jednym z najbardziej rozwiniętych krajów, w których produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca wynosi 43 tys. euro, wiara ma życiowe znaczenie dla 55 proc. Są dwa wyjątki od tej reguły. Przede wszystkim USA, w którym żyją jedni z najbogatszych ludzi na świecie religia jest ważna dla 53 proc. ludzi. Drugim wyjątkiem są Chiny, gdzie religia jest ważna tylko dla 3 proc. obywateli a produkt krajowy brutto na mieszkańca to ok. 13 tys. euro i plasuje się na poziomie Algierii lub Dominikany. tom (KAI) / Waszyngton

13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: 19 I – św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, który z wielką gorliwością i troską realizował program podniesienia wiedzy, wiary i ducha wśród wiernych i duchowieństwa swojej diecezji; jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek); 21 I – św. Agnieszka, która, według tradycji poniosła śmierć w 12. roku życia; opiewana w hymnach i traktatach św. Ambrożego jako gotowa i dojrzała do męki i do zwycięstwa.

14. Daru zdrowia i obfitości łask Bożych przyzywamy dla solenizantów i jubilatów tygodnia.

15. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym warto przeczytać: Wino Bożej łaski; Przewrót kopernikański za 500 zł – o programie 500 zł na każde dziecko; Nie jesteśmy sami; Propaganda publiczna; Nić życia – umówiłam się ze śmiercią, że nie przyjdzie póki tego nie skończę, a ma już 90 lat.

16. W ostatnich dniach z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: + Elżbieta Odziomek, l. 68, z Łososiny Górnej. Polećmy Ją miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Dziękujemy za wspólnotę modlitwy, za złożone ofiary i życzymy wszystkim dobrego nowego tygodnia.